Wydanie nr 9 z 1.03.2024 r.

Zagrają o cieszyński tron. Jakie mają plany?

W ostatnich dniach zaprezentowało się kilka kandydatek i kandydatów do godności burmistrza Cieszyna. Co ciekawe, zrobili to w bardzo różnej scenerii i okolicznościach. W kolejności chronologicznej najpierw, w piątek 23 lutego, na rynku w Cieszynie oficjalnie swoją kandydaturę na burmistrza Cieszyna ogłosiła Joanna Wowrzeczka, reprezentująca KWW Siła Cieszyn. Dwa dni później przyszedł czas na prezentację Gabrieli Staszkiewicz, obecnej burmistrz Cieszyna, a kilka dni później na Janusza Menderę z KWW Nowe CieszyN.


Mnich to nie poligon! (cd.)

Prokuratura w Cieszynie wszczęła śledztwo w sprawie wybuchu do jakiego doszło w Mnichu. Na miejscu eksplozji przeprowadzono oględziny i zabezpieczono ślady, a postępowanie prowadzone jest w kierunku używania materiałów pirotechnicznych bez zezwolenia. Do zdarzenia doszło 19 lutego, najprawdopodobniej stoi za nią znany youtuber Czvjnik, która zapowiadał premierę nagrania z eksplozji na 27 lutego, ale we wtorek na swoich kanałach w mediach społecznościowych żadnego nagrania nie udostępnił…

 

 


Najgorsza jest niepewność

Skoczowski zakład GT Poland miał do końca roku zakończyć działalność. Tak się jednak nie stało. – Teraz słyszymy, że ponieważ są duże zamówienia, produkcja potrwa do czerwca – mówi Eugeniusz Hubczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w GT Poland. Przypomnijmy, włoska spółka GT Poland produkuje części samochodowe m.in. drążki, dźwignie zmiany biegów, pasy bezpieczeństwa, układy pedałów czy zawiasy. Siedziba firmy znajduje się w Bianzè w Piemoncie, natomiast jeden z zakładów mieści się w Skoczowie przy ulicy ks. Jana Ewangelisty Mocko, a drugi w Pierśćcu przy Przemysłowej…

 

 

 


Trudny dojazd do uzdrowisk

Wjazd od strony Cieszyna do Ustronia, czyli ze stolicy powiatu do jego części górsko-uzdrowiskowej wydawałoby się, że powinien być łatwy i przejezdny. Tak było do niedawna. Od listopada jednak, nie jedna osoba jadąca tą trasą po prostu zawróciła.

Zima tego roku pięknie się spisuje, jako wiosna. Z takiej właśnie wiosny chciał skorzystać 8 lutego nasz Czytelnik, wybierając się z rodziną z Cieszyna do Wisły. Tuż przed Ustroniem trafił na słynne już roboty drogowe przy markecie niedaleko skrzyżowania Cieszyńskiej i „wiślanki”.

 

 

 


Walka o zalane Zarzecze

Gmina Chybie dąży do zmiany granic administracyjnych. Pierwszy krok już zrobiono. Co teraz czeka mieszkańców? I jakie są szanse na przyłączenia dawnego Zarzecza do gminy powiatu cieszyńskiego?

Przypomnijmy, że Zarzecze to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Po raz pierwszy wzmiankowano o niej w dokumencie protekcyjnym biskupa wrocławskiego Wawrzyńca z 25 maja 1223 roku wydanym na prośbę księcia opolsko-raciborskiego Kazimierza dla klasztoru w Rybniku. W piśmie znalazło się 30 miejscowości mających im płacić dziesięciny, a wśród nich wymieniono właśnie Zarzecze. W historii tej miejscowości nie brakuje jednak bolesnych kart historii. W 1948 roku nastąpiło tragiczne w skutkach dla wsi wydanie decyzji o utworzeniu zbiornika na Wiśle pod Goczałkowicami, mającego zająć większość obszaru Zarzecza. W 1954 roku zaczęły się wysiedlenia mieszkańców. Rok później centrum miejscowości, wraz z kościołem NMP Śnieżnej i kaplicą NMP Gołyskiej zostało zalane.


Czas na francuski z Grzegorzem!

W czasach gdy martwimy się nad odpływem młodych i zdolnych ludzi z naszego powiatu, udało nam się znaleźć studenta, który z ziemi cieszyńskiej uciekać nie zamierza, a na dodatek ma już wstępny plan na swoje życie zawodowe. Mowa o Grzegorzu Marekwicy, który aktualnie studiuje filologię francuską na Uniwersytecie Wrocławskim i w przyszłości chciałby przekazywać młodym ludziom miłość do języka francuskiego jako jego nauczyciel. Nasz bohater w grudniu powrócił z kilkumiesięcznego pobytu w kraju nad Loarą, gdzie przebywał w ramach programu wymiany Erasmus+ i postanowił opowiedzieć czytelnikom „Głosu” o studiach w miasteczku Amiens, jak i przybliżyć charakterystykę języka francuskiego.