Wydanie nr z 23.02.2024 r.

Młodzi będą mieć głos?

Bezpieczeństwo w szkole, e-papierosy, rozwijanie talentów – to według niektórych uczniów szkół podstawowych najbardziej istotne zagadnienia, dotyczące obecnie młodzieży w Cieszynie i okolicy. Czy powstanie rada młodzieżowa, mogąca się nimi zająć? W Starostwie Powiatowym w Cieszynie gościła niedawno młodzież z cieszyńskich szkół podstawowych. Celem były rozmowy o tym, jak wygląda sesja Rady Powiatu oraz symulacja obrad Młodzieżowej Rady Powiatu, która być może niebawem powstanie. Inicjatorem jej powstania jest uczeń ZSEG w Cieszynie Paweł Dróz.

 


Zmiany na Wiślańskiej w Skoczowie

O tym skrzyżowaniu pisaliśmy już kilkukrotnie, a szczególnie o zagrożeniach, jakie czyhają na nim na kierowców. Lada chwila zostanie w jego okolicy zmieniona organizacja ruchu. Na skrzyżowaniu DK-81 (ul. Katowickiej) z ul. Wiślańską w Skoczowie w rejonie stacji paliw problemów jest kilka. Głównym, według nas, wydaje się być ten, że kierowcy wjeżdżający od strony Ustronia w ul. Wiślańską mają ograniczoną możliwość dostrzeżenia często szybko jadących przeciwległą jezdnią pojazdów, od strony Katowic do Wisły. Trudny był też skręt z ul. Wiślańskiej w stronę Katowic, ale ta możliwość została już wcześniej wycofana. Co się zmieni?

 


O polsko-czeskich sąsiedzkich wyzwaniach

W Ustroniu odbyła się debata pod nazwą „Dobre sąsiedztwo? Wyzwania w stosunkach polsko-czeskich i współpracy transgranicznej”. Organizatorem tego wydarzenia był m.in. Instytut Śląska Cieszyńskiego, a celem wypracowanie konkretnych rekomendacji dotyczących przyszłości współpracy transgranicznej na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

 

 


Siostry budują nowy dom dla podopiecznych

W Skoczowie powstaje nowy dom dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn i chłopców. Inwestycję realizują Siostry Służebniczki
Dębickie, które od lat 50. XX wieku prowadzą pod Kaplicówką taki ośrodek. Jego podopieczni mieszkają obecnie w dwóch budynkach przy ul.
Mickiewicza, zabytkowym z roku 1910 r. oraz wynajmowanym budynku oddalonym od głównej siedziby o kilkaset metrów. Niestety zabytkowy gmach na rogu ulic Mickiewicza i Górny Bór przestał być funkcjonalny i spełnia jedynie minimalne wymagania ustawy o pomocy społecznej. Rodzi to liczne problemy…

 

 

 


Ustroń – spółki miejskie, zasobne wypłaty urzędników…

Z oświadczeń majątkowych niektórych urzędników, kierowników i dyrektorów oraz zarządców spółek miejskich, wyłania się trójka
milionerów. W porównaniu z innymi gminami i miastami powiatu, dobrze zarabiają też ustrońscy urzędnicy. To główne wnioski, jakie wyciągnąć można z oświadczeń majątkowych szefostwa tego miasta. Chodzi oczywiście o oświadczenia za 2022 rok, w których wyszczególniliśmy ewentualne współwłasności, a majątki poszczególnych osób zostały zsumowane.


Na „dymka” do Polski. Czesi kupują kartonami

Czesi szturmują polskie sklepy i trafiki – donoszą media zza Olzą, a informacje te potwierdzają cieszyńscy handlowcy. Tym razem obiektem pożądania stały się papierosy, za które po czeskiej stronie granicy (w przeliczeniu na polską walutę) trzeba zapłacić grubo ponad 20 złotych.
Mieszkańcy naszego regionu przyzwyczaili się już do widoku samochodów z czeskimi i słowackimi rejestracjami na stacjach benzynowych czy parkingach przed centrami handlowymi. Po tym jednak jak 1 lutego w Republice Czeskiej wzrosła akcyza na tytoń, Czesi zaczęli masowo kupować papierosy po polskiej stronie granicy.


450 mililitrów = trzy życia

Niektórzy sądzą, że krwiodawcy mają błękitną krew, tyle że kolor krwi nie ma znaczenia – żartuje Ireneusz Kolon, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Skoczowie. Poważnie dodaje zaś, że ze względu na właściwości krew to jedna z niewielu rzeczy na tym świecie, której do tej pory nie udało się podrobić. – Nie ma syntetycznej krwi, nikt czegoś takiego jeszcze nie wymyślił. Dlatego wszyscy zależymy od krwiodawców – stwierdza.

 

 

 

 


Życie na chorobowym…

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w ubiegłym roku. Tylko na Śląsku zakwestionowano świadczenia na łączną kwotę prawie 22 mln zł! Wiele osób wciąż zwolnienie traktuje jako szansę na dodatkowy zarobek, wydłużenie urlopu czy czas na remont mieszkania…