Wydanie specjalne z dnia 3.01.2020 r.

Drony nie zatańczyły na rynku

Pechowo rozpoczął się 2020 rok w Cieszynie. 1 stycznia władze miasta zaprosiły mieszkańców na noworoczne spotkanie w plenerze. Zamiast tradycyjnego pokazu fajerwerków, na niebie nad rynkiem miały zatańczyć drony. Pokaz jednak nie wypalił…


Teksid w rękach Brazylijczyków

Brazylijska firma Tupy S.A. ogłosiła przejęcie globalnej działalności koncernu Fiat Chrysler Automobiles w segmencie komponentów żeliwnych dla sektora motoryzacyjnego, prowadzoną przez spółkę Teksid. Transakcja obejmuje m.in. zakłady produkcyjne w Brazylii, Meksyku i Portugalii, a w naszym kraju – zakłady Teksid Iron Poland w Skoczowie.


Ależ to było balowanie!

Na przełomie XIX i XX wieku nie brakowało balów i rozmaitych potańcówek. Mieszczanie, szlachta i arystokracja w okresie świąteczno-noworocznym gromadzili się w swoich majątkach, rezydencjach i kamienicach, położonych w Cieszynie oraz okolicznych miejscowościach. Święta Bożego Narodzenia obchodzono w rodzinnym gronie, zaś sylwestra… przesypiano.


Bo harcerzem jest się całe życie…

Druhnie druh z pomocą

Połączyło ich harcerstwo, które określają jako najwspanialszą przygodę swojego życia, a śpiewane przy ognisku w młodzieńczych latach pieśni dziś nabierają głębokiego sensu. Cieszą się z każdej chwili, którą mogą spędzać razem i są dla siebie wsparciem. Bo, jak brzmi jedna z pieśni, „bratnie słowo sobie daję, że pomagać będziem wzajem, druh druhowi, druhnie druh, hasło znaj – czuj duch…”.