Wydanie nr 1 z 5.01.2024 r.

Wojewoda unieważnił cieszyńską uchwałę

Wojewoda śląski stwierdził nieważność uchwały dotyczącej programu współpracy gminy Cieszyn z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami działającymi w zakresie pożytku publicznego na rok 2024. Na dokumencie nie pozostawił „suchej nitki”. Uchwała pochodziła z 26 października 2023 roku. I wywołała ogrom pozytywnych emocji. Co dalej?


Feeria barw i kontrowersji nad Olzą

Tradycyjnie już nad Olzą Nowy Rok witany jest z hukiem. W tym roku, aby oszczędzić stresu zwierzętom, postawiono na pokaz laserów. Ale ci, którzy liczyli na fajerwerki, nie obeszli się smakiem. I było to niemałe zaskoczenie! Na tradycyjne fajerwerki postawiła bowiem czeska partia „Ano”. To ona wraz ze sponsorami (także z polskiej strony) zorganizowała tradycyjny pokaz, o czym poinformowała mieszkańców zaledwie kilka dni przed wydarzeniem…

 

 

 


Ten koncert ciągle trwa…

Płakali górale, płakały niebiosa, kiedy przed 25 laty nadeszła chwila pożegnania profesora Stanisława Hadyny. 8 stycznia 1999 roku w kościele ewangelickim ap. Piotra i Pawła w Wiśle Centrum odbyła się wzruszająca uroczystość pogrzebowa wspaniałego folklorysty, kompozytora, literata, założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ten wielki twórca zmarł 1 stycznia w jednym z krakowskich szpitali. Przypominamy ten smutny czas, sięgając do naszego archiwum.

 

 

 


Spod strzech do czytelni

Dwie dekady minęły od czasu, kiedy w Cisownicy, niewielkiej wsi w gminie Goleszów, zebrano książki – najczęściej stare – tworząc tzw. Małą Książnicę Cisownicką. Okrągły jubileusz stał się przyczynkiem do szerszego udostępnienia jej zbiorów. Tą dosyć specyficzną biblioteką opiekuje się obecnie Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy oraz parafia ewangelicko-augsburska w Cisownicy. Powstanie zbiorów takimi słowami przybliża jej proboszcz, ks. Marek Twardzik.

 

 

 

 


Trzy wygrane pod rząd

Dla kibiców i hokeistów Oceláři Trzyniec końcówka roku 2023 była niezwykle udana. W dwóch ostatnich meczach przed powitaniem 2024, obrońcy tytułu mistrzowskiego pokonali na wyjeździe HC Ołomuniec i rozgromili przed własną publicznością Mountfield Hradec Králové. Z kolei tuż po Nowym Roku zapisali na swoje konto wyjazdową wygraną z BK Mladá Boleslav.