Wydanie nr 2 z 12.01.2023 r.

Cieszynianie obawiają się o finisz miejskiej inwestycji

Mickiewicza pod lupą mieszkańców

Mieszkańcy Cieszyna bacznie przyglądają się przebudowie ulicy Mickiewicza. Tempo robót związane z inwestycją powoduje ich obawy co do pomyślnego finiszu przedsięwzięcia. Zachodzą też w głowę, dlaczego zaplanowano go akurat w samym środku zimy? – Jestem ciekawy, kto wymyślił, żeby w miesiącach zimowych kończyć tego typu zadanie? Fachowcem nie jestem, ale na chłopski rozum, czy to wszystko, co teraz jest tam robione, będzie się trzymać kupy? Jest to sensowne i logiczne? Czy technologia na to pozwala? – pyta nasz Czytelnik. Co na to ratusz?

 

 

 

 


Radna złożyła mandat

Do tej pory Rada Miejska w Cieszynie liczyła 21 radnych. Od grudnia stały skład cieszyńskich radnych to 20 osób. Wszystko przez fakt, że dotychczasowa wiceprzewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, członek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Cieszynie, Brygida Pilch, zrzekła się swojej funkcji. W związku z tym uszczupliła się nieco Rada Miejska w Cieszynie. Czy będą wybory kogoś na jej miejsce?

 

 

 

 


Sąd nad uchwałą krajobrazową w Cieszynie

Czy uchwała krajobrazowa, jak powszechnie nazywany jest dokument dotyczący zasad umieszczania reklam, obiektów małej architektury oraz ogrodzeń w Cieszynie, jest zgodna z prawem? To pytanie stawiamy nie bez kozery. Otóż jeden z mieszkańców zaskarżył ją, a sprawę rozstrzygnie zapewne sąd.


Budżetowe układanki

Samorządowe budżety zostały uchwalone i nie mają już tajemnic. Pewne jest, że w tym roku łatwo nie będzie, bo przed nami emocjonujące wybory. Co zatem gminy przygotowały dla mieszkańców? Czym będą kusić, a czym być może zwodzić swoich potencjalnych wyborców? Tym razem pod lupę bierzemy Cieszyn, Strumień i Ustroń.

 

 

 

 

 

 


Z bieżni do klasy – mistrzyni i pedagog

Rzut granatem na zawodach sportowych? Dziś brzmi to dosyć dziwacznie, jednak kiedyś rywalizacja w tej dyscyplinie należała do popularnych. O tym i o wielu innych zagadnieniach, cechujących kulturę fizyczną wczesnych lat 50. ubiegłego wieku, opowiada emerytowana nauczycielka z Brennej Leśnicy, Maria Gryzło (wtedy Gawlas), która w tamtych latach uprawiała lekką atletykę, odnotowując w wieku młodziczki i juniorki spore sukcesy na szerokiej arenie.