Wydanie nr 19 z 10.05.2024 r.

Samorządowe układanki

Pierwsze sesje w gminach i miastach powiatu cieszyńskiego za nami. W niektórych samorządach mocno iskrzyło, a próby zbudowania większości rządzącej poprzedzone były wytrwałymi negocjacjami. Kto wyszedł z kuluarowych rozmów zwycięską ręką? Najważniejsze decyzje w wielu samorządach już zapadły. I choć wydaje się, że wyborczy kurz opadł, to w niektórych gminach tlą się potencjalne iskry politycznego zapalnika. Gdzie dokładnie? I kto kogo pokonał w samorządowych bojach?


Skazani na drogie ciepło?

1 maja zaczęła obowiązywać nowa, kompleksowa umowa na sprzedaż i przesył ciepła między Spółdzielnią Mieszkaniową „Wspólnota” w Skoczowie a Skoczowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym (na zdjęciu). Mimo to wydaje się, że parafowanie dokumentu nie kończy konfliktu o ceny ciepła pod Kaplicówką.

 

 

 

 


Dlaczego Armia Czerwona nie chciała Cieszyna?

W tym tygodniu minęła 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. W czasach PRL-u każdy uczeń na ziemi cieszyńskiej wiedział, że najdłużej okupowanym polskim miastem w jej trakcie był Cieszyn. Niemcy zdobyli go 1 września 1939 r. po południu, wycofali się natomiast rankiem 3 maja 1945 r. Niemiecka okupacja trwała nad Olzą długie 2071 dni i nocy. Dlaczego tak długo? Dziś badacze skłaniają się ku tezie, że jednym z powodów była wielka polityka.

 

 

 

 


Włodarzu, co z zaległym urlopem?

Za nami główne rozstrzygnięcia w wyborach samorządowych. Wiemy, kto zostaje, kto odchodzi. My sprawdziliśmy też, jak burmistrzowie i wójtowie, szczególnie ci odchodzący, stoją z zaległymi urlopami, których konsekwencją może być wypłata ekwiwalentu pieniężnego.


Wydział ekstremalnie niedostępny?

Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dotarcie do Wydziału przez interesantów niezmotoryzowanych jest „ekstremalnie utrudnione”. Takie zapisy zawiera wystąpienie pokontrolne katowickiej Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała jakość obsługi obywateli polskich i cudzoziemców w cieszyńskim Wydziale Komunikacji.

 

 

 

 

 


Archiwa odsłoniły sekret pisarki…

W trakcie IV Breńsko-Góreckiej Nocy Muzeów, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej zainaugurowało wystawę czasową zatytułowaną „Warszawskie ścieżki Zofii Kossak”. Na światło dzienne wyszła pewna ciekawostka… W trakcie przygotowań do ekspozycji Maksymilian Stańczak, cieszyński historyk młodego pokolenia, przeprowadził kwerendę w zasobach warszawskich bibliotek cyfrowych. W jej toku natknął się na informację, iż Zofia Kossak jest autorką liczących niemal 400 stronic „Dziejów narodu polskiego”. Wiadomość od razu zelektryzowała znawców tematu, ponieważ do tej pory publikację uważano za wydawnictwo anonimowe.

Wydanie nr 17/18 z 26.04.2024 r.

Skoczów: Mieszkańcy zakładnikami?

Mieszkańców skoczowskich osiedli mieszkaniowych zelektryzowały niewielkie ogłoszenia informujące, iż 1 maja zostaną pozbawieni ogrzewania i ciepłej wody. Plakaciki, jakie pojawiły się na klatkach schodowych bloków pod Kaplicówką, to kolejna odsłona batalii o to, ile będzie kosztowało ciepło w Skoczowie i kto go będzie mieszkańcom dostarczał.

 

 

 

 

 


Czyste powietrze nie dla nas?

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze. Niestety 12 gmin naszego powiatu nie liczy się w tym zestawieniu. Najlepiej wypada Skoczów, który został jednak sklasyfikowany dopiero na 264 miejscu. Tymczasem aż 16 z 20 najaktywniejszych gmin w Polsce to samorządy z naszego województwa. Na przykład w zestawieniu Polskiego Alarmu Smogowego miasto Bielsko-Biała znalazło się na 6 miejscu…


Jak w Cieszynie Unię Europejską witano

16 kwietnia 2003 roku w Atenach podpisany został Traktat Akcesyjny, na mocy którego Polska została członkiem Unii Europejskiej. Oficjalnie stało się to rok później, a konkretnie 1 maja 2004 roku. Mija 20 lat od tego doniosłego wydarzenia w historii naszego kraju. Powracamy do wydarzeń sprzed dwóch dekad, by przypomnieć, jak witano Unię Europejską w podzielonych graniczną rzeką Olzą Cieszynie i Czeskim Cieszynie… Garść wspomnień i archiwalne zdjęcia na łamach najnowszego „Głosu”. Może się na nich odnajdziecie?

 

 

 

 


Polityczny tron do wzięcia

Pora na przymiarki do najważniejszych stołków w Zarządzie Powiatu Cieszyńskiego. Kto zostanie starostą? I kto z kim ostatecznie zwiąże się w koalicji? Wszystkie scenariusze wciąż są w grze! Po wyborach przyszedł bowiem czas na… rumieńce, kuszenie i zdobywanie sprzymierzeńców. To również czas politycznych pojedynków, układanek oraz zdrad! Zaglądamy w kuluary tworzenia Zarządu Powiatu Cieszyńskiego!

Wydanie nr 16 z 19.04.2024 r.

Wybory też na uczelni. Rektor stela

16 kwietnia odbyły się wybory rektora Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2024-2028. W wyniku głosowania, w pierwszej turze wybrany został prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Naukowiec pochodzi z Jaworza. To jego kolejna kadencja na czołowym stanowisku śląskiej uczelni, która w Cieszynie posiada swój Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji.

 

 

 

 

 

 


Życie pisze drogowy scenariusz… Co dalej z remontem ulic w Pogwizdowie?

W marcu mieszkańców naszego regionu zelektryzowała wiadomość o tragicznym w skutkach wypadku samochodowym w Ustroniu Nierodzimiu. Zginął w nim przedsiębiorca. Firma jego żony realizowała zaś jedną z ważnych inwestycji drogowych naszego regionu – remont ulic Cieszyńskiej i Katowickiej w Pogwizdowie. Tamtejsi mieszkańcy zastanawiają się teraz, co dalej i domagają się od powiatu działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

 

 

 


Polityczna próba sił

W studiu Beskidzkiej TV debatowały ze sobą kandydatki do fotela burmistrza Cieszyna – ubiegająca się o reelekcję Gabriela Staszkiewicz oraz radna Joanna Wowrzeczka. Widzowie dowiedzieli się, w czym panie się różnią, a w czym zgadzają. Jakie są ich pomysły na gminną oświatę, lokalną gospodarkę, politykę ekologiczną czy przyciągnięcie do miasta rzeszy turystów. Podczas dyskusji nie zabrakło też oczywiście wymiany drobnych uszczypliwości…

 

 

 

 


Koszty przyprawiają o zawrót głowy?

Sprawa cieszyńskiego tramwaju po raz kolejny stała się tematem wiodącym w Cieszynie. Fakt jest bowiem taki, że wydatki związane z projektem mocno nadszarpnęły budżet miasta. Wydaje się jednak, że to nie koniec…

 

 

 

 

 

 


Cud pod Jaworowym. Trzynieccy hokeiści napisali historię

Niemożliwe nie istnieje – takie motto od tego sezonu może towarzyszyć kibicom Oceláři Trzyniec. Czerwono-biali w nieprawdopodobnych okolicznościach awansowali do finału play-off hokejowej Tipsport Extraligi, w którym walczą o piąty z rzędu tytuł mistrzowski z Dynamem Pardubice.

 

 

 

 

 


Rozłącz się! Telefoniczni oszuści w natarciu

190 tys. zł – tyle stracił podczas rozmowy z fałszywym konsultantem mieszkaniec powiatu cieszyńskiego. Chcesz tego uniknąć? Rozłącz się! Zweryfikuj rozmówcę! To gwarancja bezpieczeństwa. Niestety, pomimo wielu ostrzeżeń i informacji medialnych na temat metod działania oszustów, wciąż dochodzi do przestępstw, w których oszukani tracą swoje pieniądze. Jak do tego doszło w powiecie cieszyńskim?