Wydanie nr 10 z 8.03.2024 r.

Czy potrzebujemy alkoholu przez całą dobę?

Rada Osiedla „Południe” w Skoczowie domaga się wprowadzenia u siebie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 23 w nocy do 6 rano. Ewentualna nocna prohibicja uderzy w stację paliw Crab przy ul. Wiślańskiej – jedno z dwóch miejsc w mieście, gdzie nocą można kupić alkohol. Temat stanął na lutowej sesji skoczowskiej Rady Miejskiej.


Księgarnia znika

Po ponad 50 latach działalności w jednym miejscu, z ul. Głębokiej w Cieszynie znika Księgarnia Piastowska. Trudna sytuacja na rynku, w tym coraz mniejsza sprzedaż książek sprawiły, że lokal trudno było utrzymać. Zwłaszcza że księgarnia zajmowała blisko 500 metrów powierzchni. Były próby ratowania sytuacji i pomysły ze strony samorządu. Mimo to księgarnia zmuszona została do wyprowadzki. Dla jednych jest to koniec pewnej epoki, dla drugich szansa na to, by mimo złej sytuacji księgarnia zyskała nowych klientów w nowym miejscu.

 

 

 

 

 

 


W Cieszynie będą kształcić lekarzy

Nie tylko Bielsko-Biała, ale również Cieszyn ma kształcić lekarzy. I to już w przyszłym roku! O planach dotyczących utworzenia kierunku medycznego w nadolziańskim grodzie mówił podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Jarosław Pinkas, profesor nauk medycznych, wykładowca i lekarz. Już w roku akademickim 2025/2026 w Cieszynie ma działać filia Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. I o dyplom tej właśnie uczelni będą starać się przyszli lekarze oraz studenci kierunków medycznych. W sumie 60 młodych osób.

 

 


Zapora w Czarnem do remontu. Tym razem „pilne!”

To kolejny przypadek w ostatnich latach, kiedy pojawia się temat remontu zapory wodnej w Wiśle Czarnem. Tym razem sprawa jakby nabrała tempa i przybrała też na znaczeniu. O tym temacie pisaliśmy niemal równo 2 lata temu. Wówczas o konieczności remontu tego obiektu mówili przedstawiciele Wód Polskich. Głównym problemem jest to, że w skali dziesięcioleci zmniejszyła się ilość wody, jaką zbiornik jest w stanie zebrać, o 20 proc. Ma to znaczenie nie tylko dla zaopatrywania regionu w wodę, ale też oddziałuje na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe…

 

 

 


Półtora roku w oczekiwaniu na pozwolenie

Czy uda się to zmienić?

Ile czasu potrzeba, aby otrzymać pozwolenie na budowę? Odpowiedź na to pytanie wybrzmiała dosadnie podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Słów krytyki nie szczędził bowiem senator Andrzej Kalata z naszego okręgu wyborczego. To problem, z którym borykają się nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy i inwestorzy planujący inwestycje. Dla wielu droga może się zamknąć już w kwestiach dokumentacji. Tymczasem czekanie na decyzję, jak się okazuje, może bowiem sięgnąć wielu miesięcy.


Wyspa Warszawska pod Kaplicówką

– Zdradzę państwu, że w ostatnim czasie odbyłam kilka wycieczek po skoczowskich… cmentarzach. W tym roku będziemy bowiem obchodzić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem wśród nas żyła przez lata powstańcza sanitariusza – mówiła podczas lutowego „spotkania z historią” w Bibliotece Publicznej w Skoczowie miejscowa historyk Halina Szotek. Jego tematem były sylwetki znanych skoczowianek. Znana historyk przypomniała zarazem gabinet kosmetyczny prowadzony przy ul. Sarkandra przez Eugenię Niwińską.

 

 

 

 


Rusza runda wiosenna rozgrywek piłkarskich

Na początek – czwarta liga

Po długiej, zimowej przerwie kibice futbolu znów będą mogli emocjonować się meczami o stawkę. Jako pierwsi do boju o ligowe punkty ruszą drużyny występujące w IV lidze. Na najbliższy weekend zaplanowano start wiosennej części rozgrywek na czwartym froncie, gdzie nasz region reprezentują Kuźnia Ustroń i Tempo Puńców. Oba nasze zespoły zainaugurują rundę na wyjeździe. Ekipa beniaminka zagra z zamykającym tabelę MKS-em Lędziny i nie ma co ukrywać, będzie faworytem tego starcia.