Wydanie nr 11 z 15.03.2024 r.

Poślizg z regulaminem?

To była istna frajda dla mieszkańców i nie tylko. Tej zimy w Ustroniu otwarto tymczasowe lodowisko. I to bezpłatne dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił na łyżwach. Chętnych do skorzystania z atrakcji nie brakowało. Problem w tym, że dopiero w dniu zamknięcia lodowiska Rada Miasta Ustroń uchwalała jego regulamin. Skąd taki termin? I co ukłuło w oczy naszych Czytelników?


Ile o Pilchu w Domu Pilcha?

Trwają podjęte w wielu kierunkach i przez liczne podmioty prace nad doprowadzeniem do funkcjonowania Domu Pracy Twórczej w Wiśle, dawnego domu rodziny Jerzego Pilcha. Można zadać pytanie, ile będzie tam Pilcha. Posesja zakupiona była blisko 2 lata temu. Od tamtej pory władze Wisły pracują nad wyremontowaniem domu, zapewnieniem pozyskania środków na funkcjonowanie tego ośrodka, ale także nad wypracowaniem ostatecznej jego formuły, jako instytucji kultury. Według wstępnych założeń miało to być miejsce upamiętniające pisarza.

 

 

 


Miss świata z Trzyńca!

Pochodząca z Trzyńca Krystyna Pyszko zwyciężyła w prestiżowym konkursie piękności Miss World 2023 w indyjskim Mumbaju. Koronę przekazała jej Polka Karolina Bielawska, Miss World 2022. W finałowym konkursie rywalizowało ze sobą 112 młodych pań z całego świata. W ścisłej czołówce prócz Krystyny Pyszko znalazły się reprezentantki Libanu, Botswany oraz Trinidadu i Tobago. Ostatecznie to jednak 25-letnia studentka i modelka pochodząca z Zaolzia została 71. Miss World.

 

 

 


Ile mają dyrektorzy i pracownicy urzędu z Zebrzydowic?

Prezentujemy opracowania oświadczeń majątkowych pracowników ostatniego samorządu w tym zestawieniu, czyli gminy Zebrzydowice. Sprawa dotyczy oświadczeń za 2022 rok. Co zwraca uwagę, to stosunkowo mała liczba pracowników urzędu gminy, którzy podlegają obowiązkowi składania oświadczeń majątkowych…


Chybie ma dość! Głośno o kosztach transportu

Gorąco zrobiło się w powiecie cieszyńskim na temat transportu. A wszystko przez drogie niczym złoto bilety! Chybscy radni nie mają wątpliwości, że może być znacznie taniej! Tylko czy na pewno? W ostatnim czasie temat transportu publicznego w powiecie cieszyńskim po raz kolejni podnieśli chybscy radni. Maria Pisarek po raz kolejny wysłała pismo do wszystkich samorządów ziemi cieszyńskiej. I nie pozostawiła złudzeń – jej zdaniem jest zdecydowanie za drogo.

 

 

 

 


Wiosna w zimie? Czemu nie, byle tylko nie mroziło

Wygląda na to, że tym razem wiosna przyszła do nas dobry miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. – Działamy na polach już od tygodnia. Chodzi głównie o siew owsa, bo stare przysłowie mówi: „kto sieje owies w błoto, zbiera złoto” – informował na początku marca Maciej Bieniek, sołtys Ochab i zarazem właściciel dużego gospodarstwa rolnego…

 

 

 


Cenne zdjęcia nie pójdą w niepamięć

Towarzystwo Miłośników Skoczowa wzbogaciło się w marcu o cenną kolekcję zdjęć Bronisława Brody, długoletniego członka TMS. Podczas tegorocznego walnego zebrania towarzystwa fotografie przekazały „miłośnikom” córki skoczowianina. Bronisław Broda był autorem artykułów do Kalendarza Miłośników Skoczowa oraz monografii „Dzieje Skoczowa od zarania do współczesności”. Był przyjacielem Edwarda Biszorskiego i za życia artysty sfotografował wszystkie jego prace. Po śmierci artysty, jako członek Koła im. Edwarda Biszorskiego, współorganizował zaś wystawy prezentujące dorobek „Szorigo”.

 

 


Ostatni schodził ze skoczni

Taką postawę Aleksandra Zniszczoła, skoczka narciarskiego, który ostatnio zanotował znaczny progres formy i sukcesy, zapamiętał jego dawny trener. O inne sportowe szczegóły, dotyczące tego zawodnika spyta Jana Szturca, trenera WSS Wisła, red. Michał Cichy.

– Byłem jego trenerem przez jakiś czas. Olek zaczynał skakać w klubie WSS Wisła w wieku 9 lat. Było to na tej samej skoczni co Adam Małysz, czy Piotrek Żyła, czyli w centrum Wisły. Wtedy to była ta najmniejsza skocznia – K10-HS13. Początkującymi zawodnikami zajmował się Mirosław Kędzior i Jan Kawulok. Obserwowałem wtedy jego poczynania. Był chłopakiem, który pierwszy przychodził i ostatni schodził ze skoczni – także podobnie jak Małysz i Żyła. Niesamowicie ambitny, zawsze musiał coś jeszcze poprawiać…