Wydanie nr 11 z dnia 19.03.2021 r.

Zebrzydowice: raport raz jeszcze

Inwestycja jednak groźna?

Nie ma zielonego światła na rozpoczęcie inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczącej wydobycia w obszarze górniczym „Bzie Dębina 1-Zachód”. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach dotyczącą środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia. A to oznacza, że urzędnicy po raz kolejny będą musieli sprawdzić, czy wydobycie złóż nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz życie mieszkańców.


Podwyżki bolą

Wzrost opłat za śmieci boli skoczowian, którzy od ubiegłego roku, segregując odpady, płacą 26 zł miesięcznie za jedną osobę w gospodarstwie domowym. Cenowy skok odczuli mocno, gdyż wcześniej przez trzy lata było to 9 zł. 1 kwietnia w życie wchodzi z kolei podjęta przez Radę Miejską Cieszyna podwyżka stawek za śmieci. Mieszkańcy, którzy segregują odpady, będą płacić 29 zł miesięcznie od jednej osoby, a ci, którzy nie segregują – 116 zł. Przez dwa poprzednie lata było to odpowiednio 15 zł i 60 zł. Natomiast w Strumieniu od 1 kwietnia obowiązuje stawka 28,50 zł.


Uwaga, oszukują „na szczepionkę”!

Pandemia to czas żniw dla oszustów, którzy stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, by wyłudzić pieniądze od izolujących się w domach starszych ludzi. Jednym z ostatnich jest metoda „na szczepionkę przeciwko Covid-19”.


Najgorzej byłoby zapomnieć…

Drzewa szubienic pod Wałką

To była największa, starannie wyreżyserowana, publiczna egzekucja, do jakiej doszło podczas wojny w naszym regionie, a jednocześnie jedna z najokrutniejszych niemieckich zbrodni na Śląsku Cieszyńskim. Jej cel był jeden: zastraszenie polskiego społeczeństwa i sparaliżowanie walk o wyzwolenie. W tym roku mija 79 lat odkąd w Cieszynie pod Wałką hitlerowcy postawili drewniany szafot, na którym powiesili 24 Polaków…

 


Głęboka doczekała się wystawy

To była od wieków bardzo ważna dla Cieszyna ulica, służąca skomunikowaniu dwóch ośrodków władzy – książęcej, rezydującej na Górze Zamkowej, z miejską, urzędującą od roku 1496 w ratuszu przy rynku. Na przestrzeni lat mianowano ją w różny sposób, ale próbę czasu przetrwała jedna z najstarszych, obok Polskiej, nazw, pojawiająca się w archiwach z 1662 roku. Ulica Głęboka, bo o niej mowa, właśnie remontowana przez miasto, stała się bohaterką aktualnej wystawy w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.