Wydanie nr 11 z dnia 20.03.2020 r.

Apel chybianki prosto z Włoch

Nie popełniajcie tych samych błędów!

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy słonecznej Italii czują strach. Rozmawialiśmy z Izabelą Pes, rodowitą chybianką (z domu Firganek), która od 2016 roku mieszka z mężem i prawie rocznym synem na Sardynii. Na facebookowym profilu wystosowała apel do znajomych z Polski, by nie popełniali błędów Włochów…

 

 

 


Kościoły (prawie) puste

Sytuacja, z jaką mierzymy się w związku z koronawirusem, jest nadzwyczajna. Cały świat, nasz kraj i region żyją w poczuciu zagrożenia. Odwoływane są wszelkiego rodzaju imprezy, zamknięte są placówki oświatowe, ograniczona jest praca urzędów i instytucji, wiele osób pracuje zdalnie, a inni przebywają na urlopach bądź zwolnieniach lekarskich… Jak w tej trudnej rzeczywistości zachowują się kościoły, w których wielu ludzi szuka oparcia?


W hołdzie profesorowi

Na ostatniej sesji radni gminy Hażlach podjęli uchwałę o nadaniu nazwy terenowi wokół Domu Przyrodnika w Hażlachu. Będzie to plac im. prof. Wiktora Wawrzyczka. W ten wyjątkowy sposób gmina pragnie uhonorować urodzonego w Kończycach Wielkich chemika i działacza społecznego.

 

 

 


10 milionów do podziału

Masz pomysł na ciekawą inicjatywę? Zgłoś swoją propozycję do drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. Ruszył już nabór wniosków. Więcej szczegółów na naszych łamach.


W dziesiątą rocznicę śmierci

Wisła uczci księdza

Zbliża się dziesiąta rocznica katastrofy prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz przedstawiciele instytucji państwowych i duchowieństwa. Wśród ofiar był także pochodzący z Wisły ks. płk Adam Pilch.

 

 

 

 


Mieszkaniec Zaborza potrzebuje pomocy

Walka z czasem

Antoni Frymel, mieszkaniec Zaborza, pilnie potrzebuje pomocy. Mężczyzna walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA) i jedyną szansą na ratunek jest dla niego podanie komórek macierzystych. Niestety, to dość kosztowny zabieg. Z apelem o pomoc do Czytelników „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” zwrócili się bliscy zaborzanina.