Wydanie nr 12 z dnia 27.03.2020 r.

Czeka nas klęska?

Czy grozi nam w tym roku susza? To pytanie nie schodzi z ust mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Plusowe temperatury, śniegu jak na lekarstwo i skąpe opady deszczu spowodowały, że Polsce poziom wód w rzekach czy zbiornikach jest, jak na tę porę roku, niski. Z niepokojem w niebo szczególnie patrzą rolnicy. Eksperci nie ukrywają – jeśli wiosna nie będzie deszczowa – czeka nas klęska!


Ceny w sklepach za wysokie?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie sprawdzał ceny w sklepach. Stawki za niektóre produkty poszybowały. Pod lupę pójdą także oferowane przez przedsiębiorców specyfiki mające rzekomo zwalczyć koronawirusa. Zaproponowano ponadto, aby maksymalne ceny i marże były ustalane w formie rozporządzenia przynajmniej w trakcie epidemii.


Lubię się bić!

Na pierwszy trening przyszła z ciekawości. Miała wtedy siedem lat. Pamięta, że wielkie wrażenie zrobił na niej pokaz judo, podczas którego jej przedszkolna przyjaciółka bez większego problemu przerzuciła na macie swojego trenera, Henryka Kubicę, rosłego mężczyznę, a potem… składała autografy swoim rówieśnikom. Była ciekawa, jak to jest być taką mocną i chciała spróbować swoich sił.

 


Morowe powietrze nad Cieszynem

Ponad 3 tysiące ofiar – taki był bilans dżumy w Cieszynie w 1585 roku. Miasto zmagało się wówczas z potężną epidemią. Śmierć poniosło dwie trzecie wszystkich mieszkańców. Tragiczne losy miasta pozostawiły po sobie trwały ślady…