Wydanie nr 20 z dnia 21.05.2021 r.

Ogródki za złotówkę?

Na cieszyńskim rynku stanęły już ogródki gastronomiczne. Właściciele restauracji i kawiarni, mocno poturbowanych przez pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia, wiążą duże nadzieje z nadchodzącym sezonem letnim. Liczą, że uda im się podreperować finanse, a niejednokrotnie nawet odbić się od dna. I mają nadzieję, że wsparcie okaże im także lokalna władza.

 


Lepienie pierogów… na ekranie

Koronawirus mocno namieszał w edukacji młodych ludzi. Większość uczniów zamiast w szkolnej ławce wiele miesięcy siedziała przed ekranami komputera w domowym zaciszu. O ile wykłady z literatury, geografii czy nauk społecznych łatwo sobie wyobrazić to naukę przedmiotów praktycznych już nie. Jak zdalnie nauczyć lepić pierogi? Czy przyrządzić perliczkę? I jak odbyć praktykę, gdy część zakładów musiała zamknąć biznes?

 

 


Cudzoziemców coraz więcej

Padają rekordy

Znacznie wzrosła liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w województwie śląskim. Na koniec marca legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było ponad 66 tysięcy, czyli o 3 tysiące więcej niż w grudniu 2020 roku i blisko 10 tysięcy więcej niż pod koniec 2019 roku.

 

 

 

 


Jak Elżbieta Lukrecja inwestowała w domy

Rezydencje księżnej

Kamienica oznaczona dzisiaj numerem 3 przy ulicy Szersznika oraz kamienice pod numerami Rynek 17 i Rynek 18 w Cieszynie, w XVII wieku należały do ostatniej księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji. Mówiło się zresztą o tych budynkach „rezydencje księżnej”.