Wydanie nr 22 z dnia 4.06.2021 r.

Nie promować zabójstwa na żądanie

Takiej dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej chyba nikt się nie spodziewał. Emocje rozpalił punkt dotyczący oceny zasobów pomocy społecznej w 2020 roku w Cieszynie. Myli się jednak ten, kto sądzi, że chodziło o politykę senioralną, problem ubóstwa czy bezdomności. Jeden z radnych uznał, że za fakt starzenia się społeczności Cieszyna odpowiada… aborcja na żądanie.

 


Sprawiedliwość (dopiero) po latach

Molestowanie zamiatane pod dywan

Powiatem cieszyńskim – i nie tylko – wstrząsnęła informacja o ukaraniu biskupa seniora Tadeusza Rakoczego przez papieża Franciszka. Chodzi o zaniedbania dotyczące wyjaśniania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Do tego typu przypadków miało dochodzić w diecezji bielsko-żywieckiej, którą w latach 1992-2013 rządził właśnie biskup Tadeusz Rakoczy.

 

 


Cieszyn dyskryminuje kobiety?

Partia Lewica Razem z okręgu Podbeskidzie wysłała do cieszyńskich władz miasta oraz radnych list otwarty, w którym jej przedstawiciele wyrażają niepokój i dezaprobatę dla – jak stwierdzają – stereotypowego traktowania kobiet w Cieszynie. I zaapelowali o równe traktowanie płci pięknej w mieście. – To stek bzdur, nieprawdy i politycznego bełkotu – tak list skomentował radny Wiesław Kluz w specjalnym oświadczeniu.

 

 

 


Więcej lasu w lesie

Wiosna w lesie to czas prowadzenia intensywnych prac hodowlanych, wiążących się zwłaszcza z sadzeniem drzew. Leśnicy określają te działania mianem odnowienia lasu, czyli ponownego wprowadzania sadzonek na jego teren lub zalesienia, co wiąże się z sadzeniem drzew na gruntach dotąd nieleśnych. Nadleśnictwo Ustroń realizuje w tym roku ambitny plan. W ramach odnowień młody las pojawi się na obszarze ponad 63 hektarów. Na terenie 14 nadleśnictw sadzonych jest około 360 tysięcy drzewek!