Wydanie nr 23 z dnia 19.06.2022 r.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego ma 220 lat

Mija 20 lat od otwarcia Muzeum Śląska Cieszyńskiego po wielkim remoncie, a 220 lat funkcjonowania w ogóle. Na początku tego wieku najstarsze polskie publiczne muzeum przeszło prawdziwą metamorfozę. Dawny pałac Larischów poddano gruntownej renowacji wewnątrz i na zewnątrz. Placówka mająca swoją siedzibę w centrum nadolziańskiego grodu, wreszcie przestała być powodem do wstydu…

 

 


Związały, co Fryderyk Wielki rozerwał

Trzynaście kilometrów

Wygląda na to, że w śląskie Beskidy wkrótce powrócą pociągi. Rewitalizacja linii kolejowej z Bronowa do Wisły powoli dobiega końca. Równo 95 lat temu zakończyła się jednak inna inwestycja, która zrewolucjonizowała transport publiczny na Śląsku Cieszyńskim. Gdyby nie decyzja sprzed prawie stu lat, współcześnie po transporcie szynowym na Śląsku nie byłoby śladu, a historia beskidzkich kurortów z pewnością potoczyłaby się zupełnie inaczej.

 

 

 


Ustronianin w najtrudniejszym rajdzie świata

Kajto, Kenia i sentymenty

Nazwiska Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka widnieją na liście zgłoszeń do Rajdu Safari 2022, który odbędzie się pod koniec czerwca w Kenii. Będzie to pierwszy start ustronianina i jego pilota w tym wymagającym wyścigu. Ostatni raz Lotos Rally Team brał udział w Rajdzie poza Europą dwa lata temu – w Meksyku.