Wydanie nr 24 z 14.06.2024 r.

Autobus zamiast parkingu

1 mln zł – tyle, jak podkreślał Przemysław Major, zastępca burmistrz Cieszyna, ma kosztować śródmiejska linia. Przejazd ma być bezpłatny. O trasie autobusu, a także konieczności likwidacji części miejsc parkingowych w śródmieściu, rozmawiano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie…

 

 

 

 

 


Finał sprawy Ryszawy kontra Janik

Dwie sprawy i dwa ciosy wymierzone przez Marcina Janika, byłego przewodniczącego Rady Miasta Ustroń, w ustrońskiego radnego Damiana Ryszawego. Wydaje się jednak, że w politycznym boju jeden z nich… spudłował. Na łamach miejskiego tygodnika pod Równicą Marcin Janik przeprasza bowiem Damiana Ryszawego. Za co? I czy słusznie?


Cieszyn w raportowym stanie

Raport o stanie miasta jest już dostępny dla mieszkańców. Optymizmu jednak szukać w owym dokumencie trudno… Miasto ma bowiem coraz mniej mieszkańców, za to jego zadłużenie jest coraz większe… Jakie ciekawostki zawiera raport?

 

 

 


Simoradz już oficjalnie z nowym wozem

Jednostka OSP w Simoradzu, która w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 100-lecie, już oficjalnie może cieszyć się z pierwszego w swojej historii nowego samochodu bojowego. Uroczysty apel i poświęcenie pojazdu miały miejsce 8 czerwca. Historia simoradzkiej straży sięga 1925 roku. 8 marca odbyło się zebranie założycielskie jednostki, do której przystąpiło 35 mieszkańców wioski.

 

 

 

 


Rzymianie pukali do naszych drzwi

W Cieszynie nie ma ulicy Marka Aureliusza, a szkoda. Za sprawą tego rzymskiego cesarza-filozofa istniała bowiem szansa, by dzisiejszy Śląsk Cieszyński trafi ł na karty historii (pisanej) dobre tysiąc lat wcześniej niż nastąpiło to w rzeczywistości. Dzieliły nas od tego zaledwie trzy dni marszu rzymskich legionistów… Wszystko działo się zaś 1844 lata temu.

 

 

 

 


Rywalizują z najlepszymi

Lukam 2010 Skoczów to aktualnie jedyna w powiecie cieszyńskim drużyna młodzieżowa, która występuje na poziomie I ligi wojewódzkiej. Drużyna młodzików D1, bo o niej mowa, już od trzech edycji rozgrywkowych utrzymuje się na najwyższym szczeblu, rywalizując z najlepszymi akademiami piłkarskimi na Śląsku.