Wydanie nr 27 z dnia 9 .07.2021 r.

Strumień rządowej kasy

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowa kasa trafia do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. O programach pisaliśmy na naszych łamach, czas jednak podsumować, ile konkretnie dostały miasta i gminy z powiatu cieszyńskiego.

 

 


Co w trawie piszczy?

Sezon na koszenie traw i łąk trwa, a wkrótce ruszą też żniwa. Dla wielu zwierząt wiąże się to z ogromnym niebezpieczeństwem. Każdego roku pod ostrzami kosiarek i kombajnów giną lub zostają okaleczone dzikie zwierzęta – zwłaszcza młode sarny i zające.

 

 

 

 

 

 


Opieka okołoporodowa do zmiany

Utulą mamy?

– Z Olgą śmiejemy się, że jesteśmy szalone – żartuje Małgorzata Bryl-Sikorska. Dwie mamy ze Śląska Cieszyńskiego zainspirowały i zainicjowały stworzenie ogólnopolskiego, społecznego ruchu „Tulimy Mamy”. Wszystko po to, aby porozmawiać i zreformować system opieki okołoporodowej w Polsce. Plany są ogromne, ale potrzebne jest także wsparcie. I to nie tylko finansowe, ale w postaci wypełnienia jednej, zajmującej kilka minut ankiety.