Wydanie nr 36 z dnia 8.09.2017 r.

Tłumaczyli dzieciom, że to tylko zabawa…

GROZA NA TORACH

Pociągiem, który wykoleił się na stacji Smętowo, do domu wracało wielu mieszkańców Podbeskidzia, w tym i Śląska Cieszyńskiego. Niemal wszyscy – z małymi dziećmi. Do teraz nie mogą się otrząsnąć z tego koszmaru i leczą rany. Martwią się, że maluchy będą miały traumę. Jak wspominają to tragiczne wydarzenie?

 

 

 

 

 


400 tys. zł dla budżetu obywatelskiego

CIESZYN CZEKA NA POMYSŁY

Budżet obywatelski w Cieszynie cieszy się sporą popularnością. W pierwszej edycji, w 2014 roku, złożono 12 wniosków, rok później samych pozytywnie zweryfikowanych było 28, a w 2016 roku poddano pod głosowanie 12. Obecnie rusza kolejna edycja, w której do podziału jest 400 tys. zł. Połowa – 200 tys. zł – przeznaczona będzie na realizację dużych projektów, czyli takich o wartości ponad 50 tys. zł. Pozostała część powędruje na małe projekty – do 50 tys. zł. Co zrobić, żeby zgłosić swój pomysł?


Zamiast latami czekać na zabieg

LECZENIE ZA GRANICĄ

Od jesieni 2014 roku możemy się leczyć w innych krajach Unii Europejskiej, a potem dochodzić od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu poniesionych z tego tytułu wydatków. Zwrot kosztów zagranicznego leczenia przysługuje tym pacjentom, którzy są uprawnieni do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Warto jednak pamiętać, że NFZ oddaje pieniądze tylko za te świadczenia, które są refundowane w Polsce…


Rozdawali mandaty i pouczali

SŁUŻBA NA DWÓCH KOŁACH

W Nowym Jorku policjanci patrolują Central Park konno, a w Skoczowie strażnicy miejscy latem przesiedli się z samochodów na rowery. Wszystko po to, by być bliżej miejsc, odwiedzanych przez tych turystów, którzy są na bakier z przepisami. Chodzi przede wszystkim o wiślane wały ciągnące się przez całą gminę, od Ochab aż po Harbutowice. Ile podjęto interwencji i czego najczęściej dotyczyły?

 

 

 


W Hażlachu czekają na dopłaty

KOTŁY DO WYMIANY

1 września weszła w życie tak zwana uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego. Nie tylko zakazuje ona palenie mułem czy flotem, ale także wprowadza terminy, w których stare kotły na węgiel należy wymienić na kotły nowszej generacji. A jeszcze lepiej na kotły opalane gazem. Mieszkaniec gminy Hażlach chce taką właśnie inwestycję zrealizować, ale skarży się, że nie może liczyć na żadne wsparcie ze strony samorządu…