Wydanie nr 49 z dnia 10.12.2021 r.

ZUS prześwietlił umowy

Kto, kiedy i z kim?

Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Pod tym względem województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu, tuż po mazowieckim, a oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, w ramach którego funkcjonuje inspektorat w Cieszynie, jest trzeci na Śląsku w tej statystyce.

 

 

 


Rodzice coraz bardziej świadomi…

Wystawiają orzeczenia na wyrost?

W Cieszynie trwają prace związane ze Strategią Rozwoju Oświaty na lata 2021-2026 roku. Dokument, o czym już wielokrotnie pisaliśmy, wzbudza wiele kontrowersji i skrajnych ocen. Jednym z takich zapalnych punktów jest opinia autorów strategii dotycząca liczby uczniów z niepełnosprawnością. O tym, czy rzeczywiście w powiecie cieszyńskim wydaje się orzeczenia na wyrost, o liczbie uczniów z problemami, a także procesie diagnostycznym dzieci i młodzieży red. Katarzyna Lindert-Kuligowska rozmawia z dr Jadwigą Miękiną-Pindur, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.


Co się kryje pod powierzchnią cieszyńskiego rynku?

Georadar w ruch

Nietypowy widok można było zaobserwować ostatnio w centrum Cieszyna. Przez kilka godzin na płycie rynku prowadzone były badania przy użyciu georadaru. W jakim celu?

 

 

 

 

 

 

 


Czerwone zasoby kurczą się, ale…

Ze Skoczowa płynie krew

Kolejny rekord udało się pobić podczas ostatniej w tym roku akcji oddawania krwi w Skoczowie. Tylko w ciągu jednego dnia zarejestrowało się 61 dawców, spośród których życiodajnym płynem podzieliło się aż 52, a dziewięć osób zostało honorowymi dawcami po raz pierwszy. Udało się pozyskać łącznie 23 400 ml krwi.