Wydanie nr 50 z dnia 14.12.2018

WYMIANA Z DOPŁATĄ

Poprawa jakości powietrza i ograniczenie jego zanieczyszczenia, co przekłada się na zdrowie mieszkańców, było główną przyczyną opracowania przez samorząd Brennej specjalnego, proekologicznego programu walki z tak zwaną niską emisją. Mówiąc w skrócie, program ten polega na dopłacaniu z gminnej kasy tym mieszkańcom, którzy stare i mocno zanieczyszczające powietrze kotły grzewcze, wymieniają na urządzenia nowe, dużo bardziej przyjazne dla środowiska.

 


CIĘŻKI LOS UCZNIA

Sanepid podsumował akcję ważenia uczniów oraz ich tornistrów, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W województwie śląskim badaniem objęto 27 396 uczniów klas I-VIII ze 101 szkół podstawowych. Efekty nie napawają optymizmem…

 


ALMANACH CIESZYŃSKI

Przebogate w wydarzenia kalendarium opracowane przez niestrudzonego Władysława Sosnę otwiera „Kalendarz Cieszyński” na 2019 rok. Wydawcą jest tradycyjnie Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Almanach zredagowany przez kolegium pod przewodnictwem Mariusza Makowskiego, zawiera wiele ciekawych artykułów historycznych i wspomnieniowych oraz unikalnych ilustracji.

 

 

 

 

 

 


Górale do instrumentów mają talent

ALE ZAGRALI!

Muzycy z Trójwsi Beskidzkiej kolejny raz zostali docenieni. Ich talent dostrzegli jurorzy XXXVIII Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, organizowanego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkuosobowa delegacja zawojowała wręcz imprezę, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia. Brawo!

 

 

 

 


Podsumowanie rundy jesiennej w klasie B

W KOLORZE BŁĘKITU

Podsumowanie pierwszej części sezonu 2018/19 w naszym regionie rozpoczynamy od klasy B, w której dominuje zespół Błękitnych Pierściec (na zdjęciu). Lider w ośmiu grach nie stracił nawet punktu!