Wydanie nr 51/52 z 20.12.2018

Podsumowanie i honory dla ochotnika

OBRADOWALI STRAŻACY

W przedświątecznej atmosferze przebiegało ostatnie w tym roku posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski w Cieszynie. Druhowie i druhny spotkali się 13 grudnia w sali zamku w Kończycach Małych.

 

 

 

 


Radni Brennej zdania nie zmieniają

DROGI DO WISŁY NIE BĘDZIE

Obecna Rada Gminy Brenna nie zamierza zmieniać zdania wyrażonego w poprzedniej kadencji, zgodnie z którym lokalny samorząd póki co nie jest zainteresowany budową nowej drogi, mającym połączyć tę miejscowość z Wisłą.


JESTEŚMY WKURZENI!

„Bez nas sądy nie istnieją!”, „Jesteśmy wkurzeni!” – krzyczały transparenty, które trzymali w rękach pracownicy Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Cieszynie. 14 grudnia w południe kilkadziesiąt osób wyszło przed siedzibę cieszyńskiej Temidy, by protestować przeciwko – ich zdaniem – niskim zarobkom.

 

 

 


 

HUKNĄĆ POD OKNAMI!

Kolędowanie w dniu świętego Szczepana (26 grudnia) to jedna z niewielu tradycji, które zachowały się w Beskidzie Śląskim. W tym dniu właśnie od domu do domu chodzili dorośli mężczyźni, najczęściej tzw. kumornicy, czyli górale nieposiadający własnych domów i gospodarstw, a pracujący u bogatszych gazdów. Chodzili wyśpiewując kolędy i powinszowania.

 

 


Jej serce zostało w Cieszynie

NIEZWYKŁA HISTORIA HELENY

O niełatwym, a zarazem niezwykłym życiu, można mówić w przypadku Heleny Rachel Foster. To historia na scenariusz filmu rodem z Hollywod. Historia kobiety, którą los rzucił z Cieszyna do Kalifornii. Kobiety, która ogromnie pragnie odwiedzić jeszcze swoją pierwszą ojczyznę.

 

 

 

 


 

Puchar z zaskoczenia, ale zasłużony

WISEŁKI MISTRZYNIAMI

Kobieca drużyna piłki nożnej Wisła Skoczów po świetnym, debiutanckim sezonie wywalczyła mistrzostwo w Śląskiej Lidze Młodziczek. Oficjalne gratulacje napłynęły jednak dopiero po kilku miesiącach od zakończenia ligi…

 

 

 

 

 


 

Adolf „Bolko” Kantor, człowiek legenda

BOKSEREM ZOSTAŁ DLA KASY

W pamięci starszego pokolenia cieszyniaków pozostaje niezwykle barwną postacią, wręcz legendą. Jego życiowe przygody mogłyby stać się kanwą filmu sensacyjnego. Zapisał się w historii polskiego sportu jako mistrz bokserski, zagrał w filmie, walczył w kampanii wrześniowej, był w obozie koncentracyjnym, trenował młodych sportowców, popularyzował turystykę, działał na rzecz ochrony przyrody. Dzisiaj takich ludzi jak Adolf „Bolko” Kantor po prostu nie ma…